ORB beleži udejstvovanje in osebni napredek, dosežke in uspehe udeleženca MEPI v okviru treh možnih težavnostnih stopnjah (bron, srebro, zlato) in 4 področjih programa, ki mlade spodbujajo k aktivnemu in vsestranskemu udejstvovanju in razvoju vsestranske osebnosti: rekreativni šport, veščine, prostovoljstvo in pustolovske odprave + 1 dodatno področje na zlati stopnji – Projekt neznani prijatelj.
Področni inštruktorji so usposobljeni v aktivnosti, ki jo udeleženec opravlja in ga spremljajo na celotni poti, na koncu pa udeleženca tudi opisno ocenijo, kar označuje opravljeno področje. Te ocene so vnešene v ORB.
Ob izpolnitvi vseh zastavljenih zahtev v ORB udeleženci pridobijo značko in priznanj kar zagotavlja,da je udeleženec na vseh področjih programa opravljal aktivnosti po min. eno uro na teden vsaj 3, 6 ali 12 mesecev in v tem času dosegel vnaprej zastavljen cilj po SMART metodi in pridobil opisno oceno inštruktorja. V ORB udeleženci beležijo opravljene ure in jih opisno opredelijo kaj so počeli, svoj napredek pa lahko na kateri koli točki tudi reflektirajo, v vsakem primeru pa je refleksija lastnega napredka vključena ob zaključku stopnje. Znotraj vsakega področja udeleženci sami izbirajo aktivnosti, ki jih bodo opravljali, zato so veščine in znanja, ki jih pri tem pridobivajo zelo različne in jih posameznik usklajuje individualno s svojim mentorjem. Koncept programa oz. Vsi udeleženci pa preko opravljanja programa razvijajo številne mehke oz. ključne veščine, veščine vodenja, načrtovanja, upravljanje s časom,
samopodobo, razvijajo spretnosti dela v skupini itd.