Učenje se danes lahko odvija kjerkoli in povsod. Učimo se lahko v različnih okoljih, družbenih kontekstih in preko raznolikih medijev. Vse to postavlja pred (formalni in neformalni) izobraževalni sistem nove izzive:
- Kako v svoje programe aktivno vključevati mlade?
- Kako (uspešno) slediti tehnološkemu napredku?
- Kako mlade seznaniti in podpirati pri učenju kompetenc 21. stoletja?
- Kako smiselno ocenjevati naše učenje?
Ena metoda prepoznavanja in beleženja našega učenja so tudi značke.
Značke so spletna predstavitev veščine ali spretnosti, ki smo jo pridobili. Izvirajo iz sveta iger, kjer imajo vlogo motiviranja igralcev, prepoznave njihovih dosežkov in vzpostavljanja verodostojnosti. Zaradi svoje uporabne vrednosti so se izobraževalci vprašali, kako jih lahko uporabimo za prepoznavo in beleženje učenja. Uporabljajo jih lahko šole, spletne platforme, kulturne in družbene institucije, mladinske organizacije, skupnostne in tudi profesionalne organizacije ali podjetja. Učne značke v tem primeru predstavljajo neomejen nabor dosežkov, veščin in znanja. So preverljive, prenosne digitalne značke, ki v sebi nosijo metapodatke o spretnostih in dosežkih, ki jih je posameznik osvojil. Vsaka digitalna učna značka je povezana s sliko in informacijami o njeni vsebini, prejemniku in izdajatelju. Vse te informacije so shranjene v slikovni datoteki značke, ki jo je moč prikazati preko spletnih življenjepisov in družbenih omrežij. Digitalna učna značka lahko predstavlja veliko vrst učnih dosežkov, kot na primer veščine in spretnosti, mehke veščine, sodelovanje v aktivnostih, uradno potrdilo/certifikat, vključenost v skupnost ali nova znanja in spretnosti, ki jih tradicionalni izobraževalci ne priznavajo.
Kdo vse lahko uporablja učne značke?
Učne značke lahko uporablja kdorkoli, ki izvaja programe, projekte ali dokazuje trgovanje s posebnim znanjem, spretnostjo oziroma sposobnostmi. Značke se lahko deli in predstavi na spletnih straneh, življenjepisih, blogih, socialnih omrežjih in v spletnih osebnih mapah, kar lahko vodi do resničnih priložnosti za sodelovanje in povezovanje s potencialnimi delodajalci. Digitalne učne značke so bistvenega pomena za zagotavljanje napredka pri učenju:
- UČENCI lahko predstavijo svoje veščine in dosežke, jih zbirajo in dodajo k obstoječim certifikatom ter življenjepisu ali delijo svoje dosežke s pomembnimi deležniki.
- IZOBRAŽEVALCI lahko s pomočjo učnih značk strukturirajo učenje na več manjših delov, prepoznavajo učenje svojih uporabnikov ter merijo in gojijo talent.
- OBLIKOVALCI značk pa lahko oblikujejo preverljivo metodo prepoznavanja učenja, sledijo vključenosti učencev in prilagajajo učne vire, ustvarjajo orodja za izdajanje in prikazovanje učnih značk.
Kaj značke pomenijo za učenje?
Digitalne učne značke imajo moč preoblikovati obstoječe načine učenja. S priznavanjem vsega učenja postanejo veščine, kot so ustvarjalnost, timsko delo in socialne veščine, ki jih ni mogoče zajeti z ocenami in rezultati tradicionalnih izobraževalnih ustanov, enako pomembne kot matematika in znanost. Značke ta izziv rešujejo tako, da ponudijo prilagodljiv sistem prepoznavanja, ki se upira na potrebe mladih in izvajalcev učenja. Mladi lahko dejansko sodelujejo pri določanju značk, ki bi jih radi pridobili, kar dela učenje bolj smiselno in celostno. To omogoča mladim, da samostojno usmerjajo in vodijo svoj učni proces, učiteljem in izobraževalcem, da bolj aktivno vključujejo mlade, zaposlovalcem pa pri iskanju unikatnih talentov in nabora veščin, ki jih potrebujejo. Digitalne učne značke naredijo učni proces in njegove rezultate bolj vizualne, oprijemljive in tudi zabavne. Najpomembneje je, da ustvarjajo priložnosti za resnično interdisciplinarno pot vseživljenjskega učenja.
Kako se učne značke uporabljajo v praksi?
Učne značke temeljijo na orodju »Badgecraft«, s katerim lahko kateri koli ponudnik učenja izda in spremlja značke. Predstavlja zabavno, a verodostojno orodje za ocenjevanje kompetenc, potrjevanje predhodnega učenja, podporo strokovnemu razvoju osebja in ustvarjanje motivacijskih in privlačnih sistemov za prepoznavanje dosežkov. Ponuja večjezično spletno platformo kjer lahko učitelji, vzgojitelji, mladinski delavci, trenerji, prostovoljci, delodajalci, predstavniki NVO, mladinski centri, univerze, skupnosti, knjižnice, ustanove ali podjetja ustvarjajo značke ali sisteme značk, tako da jih povežejo s svojim trenutnim kvalifikacijskim okvirom, načrtom dejavnosti, modelom kompetenc, strategijo, članstvom in začnejo izdajati značke svojim strankam, udeležencem, zaposlenim, prostovoljcem, študentov itd.
Kako izdelamo in izdamo učno značko?
- Ustvarimo uporabniški račun organizacije v aplikaciji »BadgeCraft«
- Ustvarimo projekt, v katerem določimo število značk, njihove naloge in osvojene kompetence, ki jih predstavljajo
- Udeležence prosimo, da si naložijo mobilno aplikacijo »BadgeWallet«
- Delimo projekt z udeleženci (povabimo jih preko e-pošte ali z njimi delimo QR kodo)
- Med dokazi pregledujemo oddane naloge in jih odobrimo/zavrnemo
Za več informacij si oglejte gradiva pod aktivnostjo »Digitalne učne značke – prihodnost priznavanja učnih izkušenj« na platformi Ljubljana mesto učenja.
Viri in literatura
Badgecraft User Guide. Dostopno na: https://www.slideshare.net/badgecraft/badgecraft-users-guide-170314238
Chicago Art Departmert. What is a Badge?- Dostopno na: https://www.youtube.com/watch?v=HgLLq7ybDtc&list=PLnJs1tUxEpIIorVQ8R6PDe5kGxggSAzkQ&index=3
Cities of learning (2019). What are Open Badges? Blog. Dostopno na: https://www.citiesoflearning.eu/what-are-open-badges/
Cities of learning. What can you do with Badgecraft. Dostopno na: https://global.cityoflearning.eu/activities/7448
Česnik, U. (2019). Digitalne učne značke. Interno gradivo Zavoda TiPovej!. Dostopno na: https://1drv.ms/b/s!Ak52zccpZZ65bwFzbkxabixmvBU
Česnik, U. (2020). Digitalne učne značke. Zabeleži svoje učne izkušnje. Blog. Dostopno na: https://www.tipovej.org/blog/single-view/news/digitalne-ucne-znacke-zabelezi-svoje-ucne-izkusnje/
Mozilla. Open Badges: Dostopno na: https://openbadges.org/
Mozilla. Promising Practices Report. Dostopno na: https://drive.google.com/file/d/1X9nbu3YMOKs8hW9tKDjSYWK-ZVWnD-8B/view