Beležim
Namen portala www.beleži.si je promocija priznavanja, prepoznavanja in beleženja NFI (znanj, veščin in kompetenc) med mladimi, njihovimi starši, delodajalci in v širši javnosti.
Moški je gledal portret. Nekdo ga je vprašal: »Čigavo sliko gledaš?« Odgovoril je: »Bratov in sester nimam, a oče tega moža je sin mojega pradedka.« Čigavo sliko je gledal? Uganko smo rešili, prav tako pa smo uspešno rešili, kaj bo namen spletne strani www.beleži.si. Organizacije TiPovej, Mepi – Mednarodno priznanje za mlade, Zveza Tabornikov Slovenije in Študentska organizacija Slovenije smo si na posvetu o beleženju neformalnega znanja izmenjale izkušnje z beleženjem, prepoznavanjem in potrjevanjem kompetenc, prav tako pa smo sprejele načela delovanja s katerimi bomo lažje gledale isto sliko.
V okviru projekta Nefiks karierne rešitve smo tako 13. maja izvedeli on-line posvet na temo beleženja neformalno pridobljenega znanja. Posvetu so se pridružile organizacije, ki same že beležijo oz. potrjujejo neformalno pridobljene kompetence: TiPovej, Mepi, Zveza Tabornikov Slovenije in Študentska organizacija Slovenije.
Namen posveta je bil, da si organizacije med seboj izmenjajo načine beleženja in potrjevanja kompetenc, ki jih uporabljajo v svojih organizacijah, ter skupaj oblikujejo načela delovanja spletne strani www.beleži.si.
TiPovej!, Zavod za ustvarjalno družbo uporablja za prepoznavanje znanja in učnih dosežkov Digitalne učne značke, ki mladim predlagajo naloge s katerimi lahko zagotovijo, da so obravnavano vsebino ponotranjili.
Mepi – Mednarodno priznanje za mlade uporablja za beleženje spletni indeks dosežkov (Online record book – ORB), ki beleži udejstvovanje in osebni napredek ter dosežke in uspehe udeleženca MEPI v okviru treh možnih težavnostnih stopnjah (bron, srebro, zlato) in 4 področjih programa, ki mlade spodbujajo k aktivnemu in vsestranskemu udejstvovanju in razvoju vsestranske osebnosti: rekreativni šport, veščine, prostovoljstvo in pustolovske odprave + 1 dodatno področje na zlati stopnji – Projekt neznani prijatelj.
Spletnemu posvetu Beleži.si se je pridružila tudi Zveza tabornikov Slovenije, ki za beleženje neformalno pridobljenega znanja ne uporablja svojega sistema, uporabljajo pa druga orodja znotraj katerih lahko svojim članom izdajo potrdilo o udeležbi na usposabljanjih ali drugih aktivnostih znotraj organizacije. Njihovi člani se takšnih potrdil poslužujejo predvsem za pridobitev štipendije ali ko kakor koli drugače dokazujejo, da imajo izkušnje z vodenjem in upravljanjem projektov.
Posvetu se je pridružil tudi predstavnik Študentske organizacije Slovenije, ki je prisotnim predstavil Evidenco delovnih izkušenj (evidenca študentskega dela), ki je z Zakonom o urejanju trga dela vzpostavljena kot informacijski sistem osebnih elektronskih portfolijev znanj, izkušenj in kompetenc, ki se pridobijo z opravljanjem občasnega in začasnega dela študentov in dijakov. Posredniki študentskega dela posredujejo podatke iz obračunanih napotnic o opravljenem študentskem delu. Vrsta del je umeščena v Standardno klasifikacijo poklicev (SKP-08), na katere so vezane tudi kompetence. Posamezniki, ki so opravljali študentsko delo lahko na spletni strani e-di.si dostopajo do podatkov iz evidence, jih urejajo in izvažajo.
Pri vzpostavitvi spletne strani beleži.si sodeluje tudi Zavod Voluntariat, ki pa se posveta žal ni mogel udeležiti. Njihovo orodje IM-PROVE je orodje, ki pomaga posamezniku prevajati izkušnje v kompetence, ugotavlja katere kompetence so razvili, kar pa posamezniku omogoča načrtovanje osebnostnega razvoja.
Spletna stran www.beleži.si je trenutno še portal v nastajanju, zelo kmalu pa bo to postal portal na katerem bodo predstavljena orodja za beleženje in prepoznavanje znanj, veščin in kompetenc, ki jih mladi pridobijo v neformalnem okolju, s študentskim in prostovoljnim delom ali na različnih usposabljanjih. Le tako bo namen portala beleži.si, ki je promocija priznavanja, prepoznavanja in beleženja NFI (znanj, veščin in kompetenc) med mladimi, njihovimi starši, delodajalci in v širši javnosti lahko v polnosti zaživela.
Uresničevanje javnega interesa v mladinskem sektorju zajema različna področja, med drugim tudi neformalno učenje in usposabljanje ter večanje kompetenc mladih. Mladinsko delo je tako komplementarno formalnemu izobraževanju. Vse pomembnejši vidik mladinskega dela postaja tudi vrednotenje učinkov mladinskega dela in njegova kakovost, kar pa ni mogoče brez tega, da se vsi deležniki, tako organizacije v mladinskem sektorju, mladinski delavci, mladi kot tudi financerji, zavedajo pomena beleženja.
Urad RS za mladino aktivno podpira uveljavljanje možnosti beleženja neformalno in priložnostno pridobljenih znanj, saj se zaveda pomembnosti področja. Aktivnosti Urada RS za mladino na tem področju so raznovrstne, razvidne tako v Zakonu o javnem interesu v mladinskem sektorju, kjer je neformalno učenje in usposabljanje ter večanje kompetenc mladih eno od temeljnih področij; pobudi in pripravi nacionalne poklicne kvalifikacije mladinski delavec/mladinska delavka, vrednotenju uporabe orodij za beleženje v okviru javnega poziva za sofinanciranje programov mladinskega dela, podpori projektom v okviru sredstev evropskega socialnega sklada kot tudi razpravam na različnih forumih npr. Svetu Vlade RS za mladino, letnih posvetih mladinskega sektorja itn.
Beleženje neformalno in priložnostno pridobljenih znanj lahko prinaša posamezniku, še posebej pa to velja za mlade brez formalnih delovnih izkušenj, pomembno primerjalno prednost ob vstopu na trg dela. Zavedanje o pomenu neformalno in priložnostno pridobljenih znanj se krepi tudi med delodajalci, vendar pa obenem narašča tudi število orodij, ki beleženje nudijo. Prav zato je pobuda kot je Beleži.si, pomembna. Zagotovo je pomembno, da imajo posamezniki možnost beleženja neformalno in priložnostno pridobljenih znanj, vendar pa je ključno tudi, da orodja za beleženje nudijo delodajalcem zadovoljivo mero zaupanja v ta orodja.
Nastala pobuda tako zasleduje številne izzive in je pomembna za vse organizacije v mladinskem sektorju.